Günlük hayatta çok fazla veriye maruz kalıyoruz. Bu kadar verinin arasında verimli kalabilmek, zamanı iyi yönetmek, kişisel gelişimde odaklı olabilmek doğru bir şekilde organize olmayı gerektiriyor. Kişisel pazarlama için iyi bir şekilde organize olmak gerektiğinden sosyal medya hesaplarım, blogum, hazırladığım sunumlar ve zaman yönetimi için kullandığım çeşitli araçları bir yazıda toplamak istedim.

Todoist:

Benim en pratik bulduğum yapılacaklar listesi uygulaması. Slack, Outlook, Google Calendar ile entegre olabilmesi sebebiyle yapacaklarınızı çok kanaldan tek kanala kolaylıkla aktarabiliyorsunuz. Çeşitli gruplamalar yapabilir yapacaklarınızı daha kolay takip edebilirsiniz. Bazı görevler için alarm kurmanız da mümkün. Ben hem mobil uygulamasını hem de e-mail eklentisini kullanıyorum. Bilgisayar başında olmadığım zamanlarda aklıma gelen öğrenilecek, araştırılacak, hakkında yazı yazılabilecek konuları kolaylıkla not alabiliyorum. Bunun dışında alışveriş listelerimi bile Todoist’e giriyorum. Bence kişisel verimlilik ve zaman yönetimi için en pratik araç.

Evernote:

Todoist kadar pratik bulmasam da uzun vadeli yapacaklarımı tek yerde toplamak için kullanıyorum. Sıfırdan notlar alabilir ya da aldığınız bir ekran görüntüsünü listenize ekleyebilirsiniz. Evernote’da da çeşitli klasörler oluşturabilir, yapacaklarınızı gruplayabilirsiniz. Ben genelde okumak istediğim ama o an vakit bulamadığım yazıların bir kopyasını Evernote’a ekliyorum. Ayrıca okunacak kitaplar, izlenecek filmler gibi çeşitli listelerimi de burada topluyorum. Kitap okurken not almak için oldukça pratik. Sesli kayıt sayesinde notları hızlıca dijital ortama aktarabiliyorum. Kişisel Pazarlama uygulamalarınızda oldukça destekleyici bir uygulama olacaktır.

Canva:

Canva benim genelde içinde kaybolduğum ve şablonlar arasında seçim yapmakta zorlandığım bir tasarım sayfası. Birbirinden güzel ve çeşitli şablonlar ile sosyal medya görsellerinizi hazırlayabilir, elinizdeki bilgileri görselleştirmek için infografik, sunum gibi taslakları kullanabilirsiniz. Hatta cv, davetiye, logo vb ihtiyaçlarınız için de şahane şablonlar mevcut.

Adobe Color:

Herhangi bir görseldeki rengin kodunu öğrenmek için oldukça pratik. Ben özellikle sunum hazırlarken faydalanıyorum. Sunumda ağırlıklı olarak kullanacağım bir görsel varsa kendi hazırladığım slaytlarda da aynı renk kodlarını kullanıyorum. Ayrıca Adobe Color’da çok sayıda renk paleti var. Beğendiğiniz bir renk paletini seçip o paletteki renk kodlarını sunumunuzda kullanarak renk açısından uyumlu bir sunum elde edebilirsiniz.

Cyfe:

Sosyal medya, SEO, SEM, web analytics gibi platformlardaki raporlarınızı entegre edip raporlarınızı tek bir yerden görebilirsiniz. Üstelik TV modu ve özelleştirilebilir tasarımı ile özet rapor sayfanızı dilediğiniz bir ekrana yansıtma ya da temiz bir rapor çıktısı olarak alma imkanı sunuyor.

Coschedule:

Türkçe’de iyi çalışmadığını söylemek mümkün, ancak İngilizce içerik üretiyorsanız yazı başlıklarınızı analiz etmek için çok iyi bir araç. Siz başlığınızı yazdığınızda, başlığınızdaki keyword sayısı, başlığın uzunluğu, duygu içeren kelime içerip içermediği gibi kriterlere göre başlığınıza puan veriyor.

Grammarly:

Sosyal medya platformlarına, e-mail, Slack, Google Docs gibi hızla yazı yazdığımız araçlara entegre edilebilen şahane bir doğrulama aracı. Siz hızlıca yazın, o kontrol etsin, düzeltme ve alternatifler önersin.

Siteliner:

Web sitenizdeki hata veren linkleri ve tekrarlanan metinleri kolaylıkla tespit etmenizi sağlar. Özellikle eski yazılarınızda verdiğiniz linkler bir süre sonra kullanılamaz olabiliyor ve sürekli içerik ürettiğiniz bir bloğunuz varsa tüm içerikleri sürekli kontrol etmek mümkün olmuyor. Siteliner sizin yerinize kontrol ediyor ve hangi yazıda hangi linkin çalışmadığını raporluyor.

Google Trends:

Blog yazılarınızı yazmadan önce konu seçimi için Google Trends’e muhakkak bakmalısınız. Gündemde olan konularda yazmak yazılarınızın görüntülenmesini artıracaktır.

Keyword Tool:

Özellikle blog yazılarınıza konu seçerken kullanabileceğiniz bir web sitesi. Google aramalarında, bir konu ile ilgili kelimeleri Google’ın nasıl tamamladığını gösterir. Böylece siz de geniş kapsamlı bir konuyu daha odaklı bir şekilde ele alabilirsiniz.

Answer The Public:

Seçeceğiniz bir anahtar kelime üzerinden, en çok sorulan soruları size listeliyor. Kişisel Pazarlama adına üreteceğiniz içerikler için gündemde olan ve odaklı konu başlıklarını bulmanızda yardımcı olur.

Pagespeed:

Web sitenizin hızını ölçebilirsiniz. Web sitesi hızı Google’ın SEO için oldukça dikkat ettiği bir konu. Web sitenizde kullandığınız görsellerden kullandığınız eklentilere kadar bir çok özellik web sitenizi yavaşlatabilir. Pagespeed ile hızı ölçebilir, web sitenizi yavaşlatan öğeleri tespit edebilirsiniz.

Hemingwayapp:

Yazının okunabilirliğini ölçen bir editor. Yazınızı bu editörde yazdığınızda cümlelerinizin uzunluklarına ve kullandığınız kelimelere bakarak üzerinde değişilik yapabileceğiniz cümleleri size gösteriyor. Tek dezavantajı henüz Türkçe için desteklenmiyor. İngilizce içerik üretiyorsanız oldukça faydalı olacaktır.

Siz de sık kullandığınız toolları yorum olarak eklerseniz onları da denemek isterim.