Artan sosyal ağların ve kullanıcıların bu ağlardaki etkinliğinin farkına vardınız. Artık firmanızın sosyal ağların avantajlarından faydalanması gerektiğini düşünüyorsunuz. Sizin firmanız da artık sosyal mecralarda yerini almalı. Peki sosyal medya için yöneticinizi ikna ederken hangi yolları izleyebilirsiniz?

Herkeste Var Bizde Niye Yok?

Konuşmaya sakın “Bir Facebook sayfası açmak zorundayız.”, “Rakiplerimizin hepsinde var bizim de olmalı.”, “Bir arkadaşım söyledi çok büyük avantajları varmış.” gibi cümlelerle başlamayın. Bu gibi cümleler yöneticileriniz için anlamlı gelmeyecektir.

Önce Anlayın

Yöneticinizin gözündeki sosyal medya kavramını anlamaya çalışın. Yöneticiniz için Facebook ergenlerle dolu bir mecra olabilir ve bu nedenle Facebook’ta bulunmak çok anlamsız gelebilir. Bazen de yöneticiler sosyal medyayla ilgili duydukları başarısızlık hikayelerini tüm sosyal medyayla ilişkilendirirler. Bu nedenle yöneticinizin karşısına derin araştırmalarla, güçlü argumanlarla çıkın.

Konuşurken karşınızdakinin gözlerine bakarak anlatın ve firma bakış açısına göre inanışlarını ve ilgilerini anlayın. Hangi konularda hassas olduğunu, hangi konularda taviz veremediğini çözümleyin. Stephen Covey’in Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı kitabında “Aslında, düşünecek olursanız başkaları sizinle konuşurken, anlamak için gerçekten dinlemek yerine, çoğu kez yanıtınızı hazırlamakla meşgul olduğunuzu görmez misiniz?” der. Eğer yöneticinizi ikna etmeyi planlıyorsanız sıradan yanıtlarla yöneticinizin karşısına çıkmak yerine, onu gerçekten dinlemeyi denemelisiniz. Gerçek bir dinleme sonrasındaki çözümlemeye göre sosyal medya çözümleri sunmaya çalışın. Yöneticinizi anlayarak sosyal medya için yöneticinizi ikna etmenin ilk adımını atmış olacaksınız.

Departmana Göre Anlatım

Anlatırken karşınızdaki gibi düşünün. Sosyal medyanın hangi kanalı, hangi sonuçları onun işine değer katacak? Sosyal medyayla iş yükünde ne gibi bir değişiklik yaratacaksınız? Yöneticinize bunlardan bahsedin. Gereksiz ayrıntılarla kafa karışıklığı yaratmayın ki sosyal medyanın zaman kaybı olduğu düşüncesi oluşmasın.

Konuştuğunuz kişinin uzmanlık alanı ya da daha önce çalıştığı departmanlar, şirketler de konuşmanızı şekillendirecektir. Karşınızdaki kişinin daha önce sosyal medya ile ne şekillerde karşılaştığını, nasıl sonuçlar aldığını, sosyal medyayı nerelerde kullandığını öğrenip konuşmanızı ona göre şekillendirmelisiniz. Tabi tüm bunları yapabilmek için sosyal medya hedeflerinizi netleştirmiş olmanız gerekli. Bu konuda Sosyal Medyadan Ne Bekliyorsunuz? başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.

  • Müşteri İlişkileri ve Pazarlama

Sosyal medyanın mevcut ve potansiyel müşterilerin düşüncelerini öğrenmede, geri dönüşler almada, onların yorumlarına cevap verebilmede ve onlarla iletişim kurabilmede ne kadar etkili olduğunu anlatın. Bu düşünceleri öğrenirken zaman kaybı olmadan cevap verme avantajı yakalanacağından, olumsuz yorumların yaratacağı kaosun sosyal medya aracılığıyla anında önlenebileceğinden bahsedin.

  • Satış

Bir satışçı için odak nokta networktür. İletişim kurabileceği, satış yapabileceği kişi sayısının fazlalığıdır. Ona sosyal medya ile ne kadar çok kişiye ulaşabileceğini anlatın. Firmayı takip eden kişi firma için potansiyel bir müşteri olamayabilir ya da firmaya sağladığı kar çok azdır ve yöneticiniz karı daha yüksek müşterilere daha fazla önem veriyordur. O müşterinin bir arkadaşının firmanın en çok kar getiren müşterisi olmayacağının bilinemeyeceğinden bahsedin.  Sosyal medya ile istenen herkese ulaşılabileceğini anlatın. Ürün promosyonu için en doğru nokta olduğunu, iyi bir promosyonu sosyal medya ile herkese duyurabileceğini, promosyon kötüyse de geri dönüşlerle düzeltip onu iyi bir promosyona dönüştürebileceğini anlatın.

Sosyal medyanın firmalar için avantajları

Tepe Yönetimi İkna Etmek

Tepe yönetim, sosyal medyanın satış grafiğindeki yansımalarıyla ilgilenir. Bu nedenle departman yöneticilerinin sosyal medyadan aldığı sonuçları satışlarla ilişkilendirip tepe yönetime sunması gerekir.

Tepe yönetim için çok anlamsız görünen sosyal medyanın nasıl ölçümleneceğini ve bu ölçümlemeden nasıl sonuçlar çıkarılabileceğini anlatın. Sosyal medyanın doğru araçlar aracılığıyla satış ve gelirle ilişiğini doğru iletin.

Tepe yönetime sunulan CRM ve web analitik raporlarında sosyal medyanın payını belirtin.

En büyük sorun zaman kavramı. Sosyal medyada ne zaman nasıl geri dönüş alınacağı hakkında yöneticinizi bilgilendirin. Hemen geri dönüş beklememesi gerektiğini, sosyal medyada geri dönüş için zaman gerektiğini anlatın.

Tabi tüm bu adımlardan önce siz sosyal medyayı iyice anlamalı ve derin araştırmalar yapmalısınız. Birileri söylediği için değil, avantajlarını bildiğiniz için sosyal medyada olmanız gerektiğini düşünmelisiniz. Önce kendinizi ikna edin ki yöneticinizi de ikna edebilin.