Sosyal medya hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Her geçen gün sosyal medyayla ilgili yeni hikayeler dinliyoruz. Sosyal medyayı kullanmaya başlayacak firmalar, kullanıp vazgeçenler, başarılı olanlar, başarısızlar… Bunları dinledikçe bir yandan “herkes sosyal medyadaysa ben de olmalıyım.” düşüncesine kapılıyoruz, bir yandan da “Ya başarısız olursam? Risk almaya değer mi?” soruları baş gösteriyor. Ama kuşkusuz  ki en popüler web siteleri kullanıcıların yarattığı içeriklerden oluşanlar. Yani sosyal medyadan beslenenler. Bu başarı, milyonlarca insanın üye olduğu bu web sitelerindeki üyeliklerin doğru kullanılmasından, iyi yönlendirilmesinden kaynaklanıyor. Peki sizin markanız neden bu başarı hikayelerinin arasında yer almasın? Bunun için ilk yapmanız gereken sosyal medya amacı belirlemek. Siz sosyal medyadan ne bekliyorsunuz?

Sosyal Medya Amacı Belirleyin

Sosyal medyaya adım atmadan önce net bir şekilde sosyal medya hedefinizi belirleyin. Eğer gerçekçi ve net hedefler belirlemezseniz sosyal medyanın size sunduklarını ölçemezsiniz. Sosyal medyadan ne gibi sonuçlar elde edebileceğinizi bilemezsiniz. Net hedeflerin belirlenmediği bir sosyal medya planını uygulamak, son durağını bilmediğiniz otobüse binmek gibidir. Nereye gideceğinizi bilmediğiniz sürece o otobüse binmenizin hiçbir anlamı yoktur. Anlamı olmamasının yanı sıra size zaman kaybettirir. Bu nedenle en başta biraz zaman harcayıp hedefleri netleştirmek önemlidir. Ayrıca bu hedeflerin şirket hedefleriyle örtüşüyor olması gerekir. Bu nedenle sosyal medya hedeflerini belirlerken, firma hedeflerini iyice anlamak önemlidir. Bu nedenle “Sosyal medyadan ne bekliyorsunuz?” sorusunun yanıtını odaklı, sade ve net şekilde ortaya koymak oldukça kritik.

Sosyal Medya Hedeflerini Belirleme

Firmanız sosyal medyadan ne istiyor?

Sosyal Medyada Farkındalık Yaratmak ya da Arttırmak

Firmanızın isteği markanızı, ürününüzü ya da hizmetinizi daha bilinir kılmaksa, ve çevredekileri marka ve ürün hakkında bilgilendirmeyi hedefliyorsanız, siz de sosyal medyayı bu hedefe yönelik kullanmalısınız. Bu hedef için en uygun yöntemler bir marka sayfası ve marka bloğu açmak olacaktır. Bu yöntemlerle istediğiniz kitleyi istediğiniz konuda bilgilendirmeniz mümkün. Ancak bunun için doğru yöntem yeterli değil. Doğru kanalı da seçmek gerek. Sizin mevcut ve potansiyel müşterileriniz nerede? Bu tespiti yapmadan sosyal medya atılımı gerçekleştiriyorsanız büyük bir risk alıyorsunuz ve başarısızlığa davetiye çıkarıyorsunuz demektir.

PR Etkisi Yaratmak

Firmanızın isteği PR etkisi yaratmak mı? Öyleyse sosyal medya hareketine tüm çalışanları dahil etmelisiniz. Onlara sosyal medyayı ve neden sosyal medyada olmanız gerektiğini  anlatmanız gerek. Sosyal medyayı  sadece bir PR ajansına bırakmayın. Markanızı en iyi tanıyan sizsiniz ve markanız hakkında en doğru paylaşımları yapacak da sizsiniz. Bu nedenle markanız adına siz de konuşun. Takipçileriniz sizden gelecek içten ve dürüst bir mektuba, bir PR ajansından gelecek bazı kalıplara sıkışmış bir cevaptan daha fazla değer vereceklerdir. Takipçinizin isteğine red cevabı verecek olsanız bile bunu sebepleriyle açıklayın. Böylece takipçi kendisini firmanız için önemli hissedecek ve bir marka bağlılığı oluşacak. Belki de o kişi sizin marka savunucunuz olacak.

Sosyal Medya Etkileşimini Arttırmak

Firmanızın isteği marka fanlarının sayısını arttırmak ve onlarla marka arasında bir etkileşim yaratmak mı? Bunu  için sadece sayfanızın beğenilmesini sağlamak yetmez. Bununla yetinmek size içinde binlerce “takip etmeyen takipçi”si olan boş bir sayfa sunar. Katılımı artırmak istiyorsanız onlarla konuşun. Sadece markanız hakkında değil, onlarla ilgili de konuşun. Takipçilerinizle dialog kurun ki onlar da sizinle dialog kursunlar. Siz onlara, onları önemsediğinizi, fikirlerine değer verdiğinizi hissettirin ki o fikirleri sizle paylaşsınlar. Şikayetlerini başkalarına değil, size anlatsınlar. Sosyal medyanın birbirini tetikleyen bu etkilerinden faydalanın. Şikayetleri size anlatmalarını sağlayın ki onları yine sizin sayfanızda, sizin takipçilerinizin karşısında çözün. Bir kişinin güvenini kazanırken diğerlerininkini de kazanın.  Ardından da size güvenen bu takipçilerinizin, markanızın reklamını yapacak, markanızı savunacak ne kadar çok içerik paylaştığını keyifle izleyin. Tabi bu katılımı korumak ve arttırmak için çaba sarfetmeye devam ederek.

Satış Rakamlarını Arttırmak

Öncelikle sosyal medyanın satış rakamlarındaki etkisini görmek için zamana ihtiyacınız olduğunu kabul etmelisiniz. Bu nedenle hedefinizi belirlerken uzun vadeli hedefler koymalısınız. Bunun yanı sıra sosyal medya kullanımından sonraki satış rakamlarını yalnızca firmanızın önceki satış rakamlarıyla karşılaştırmayın. Mevcut rekabet koşulları, ekonomideki değişiklikler de satış rakamlarınızı etkileyecektir. Pazara yeni girmiş bir rakip sizin pazar payınızdan çalmaya başladıysa satış rakamlarınızdaki düşüşü sadece sosyal medyaya bağlamak doğru olmayacaktır. Ancak sizin doğru sosyal medya kullanımı ile oluşturacağınız müşteri bağlılığı pazara girecek rakibin şansını düşürecektir. Tanıdık ya da güvenilir birinden alışveriş yapmak için daha fazla ücrete katlanmaya razı olma duygusunu önemseyin ve takipçileriniz için tanıdık ve güvenilir olun. Satış rakamlarında direk bir artış göremeseniz de uzun vadede markanızı kalıcı kılacaktır.