Bu haftaki E-Pazarlama dersimize SEM (Search Engine Marketing – Arama Motoru Reklamcılığı ) genel müdürü aynı zamanda da kurucu ortağı Cem ÖZKAYNAK konuk olarak katıldı. Cem Bey bizi SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) hakkında bilgilendirirken aynı zamanda da firma web sayfamızı ve kişisel web sayfalarımızı nasıl Google’da üst sıralara taşıyabileceğimiz hakkında ipuçları verdi.

İnternet artık hepimizin hayatının çok önemli bir parçası haline geldi. Gün içindeki koşuşturmaların da etkisiyle işlerimizi internet üzerinden halleder olduk. Aklımıza gelen her soruyu internete soruyoruz artık. Google’ın Türkiye pazar payı %96’ya ulaştı ve kullanıcıların %80’i Google’da aradığı kelime için çıkan sonuçlardan ilk üç sıradakine tıklayarak en çok zamanı bu sonuçları okumaya ayırıyor. Durum böyle olunca, firmalar da web sayfalarını Google’da üst sıralara taşımanın öneminin farkına vardılar. Bunun yanı sıra kişilerin internetteki varlıkları da önemli hale geldi. Kişiler de, bloglarını, sosya ağ hesaplarını Google’da üst sıralara taşımaya çalışıyorlar.

Google’da üst sıralarda yer almanın önemiyle birlikte Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) devreye giriyor. SEO, web sayfalarındaki içerikleri, arama motorunun anlayacağı dile çeviren programlar bütünü olarak tanımlanabilir. SEO, reklam maliyeti olmadan yüksek tıklama oranları yaratmasıyla büyük avantajlar sağlıyor.

Peki Google’da nasıl üst sıralara çıkarız?

Google’da üst sıralara çıkmayı sağlayan en önemli etken özgün içerik. Bu içeriğin oluşturulması esnasında gündemde olan konulardan bahsetmek ve linkler vermek de önemli. Hedeflediğiniz anahtar kelimeyi içeren içerik oluşturmak da etkili çözümlerden bir tanesi olacaktır. Kullanacağınız anahtar kelimeyle ilgili verilere de Google Arama Trendleri‘nden ulaşmak mümkün. Böylece kullanıcıların ne aradığıyla, aradığı kelimenin yanında hangi kelimeleri de aradığıyla ilgili bilgi edinmek mümkün. Ayrıca Site Yöneticisi Araçları ile hangi anahtar kelimelerde kaçıncı sırada olduğunuzu, hangi sitelerden sayfanızın linkinin paylaşıldığını, sitenizde en çok kullandığınız  anahtar kelimeleri ve sayfanızda teknik bir hata olup olmadığını da öğrenebilirsiniz. Diğer bir yöntem ise tanıtım, bahsedilmektir. Web sayfanızın linkinin başka sayfalarda paylaşılması sizin sıralamanızı yükseltir. Google mevcut web sayfalarına page rankler atayarak bu sayfalar arasında bir önem sıralaması yapar. Bu sıralamada page ranki yüksek sitelerde web sayfanızdan bahsedilmesini sağlamak da sizi üst sıralara taşır.

SEM (Search Engine Marketing )

Web sayfanızı, SEO ile Google doğal arama sonuçlarında üst sıralara taşıdınız, fakat bu sizin için yeterli değil mi? O zaman SEM ile sitenizin tıklama oranlarını daha da arttırabilirsiniz. SEM, Google Ads ile size e-ticaret ve sonuç odaklı, hedefe yönelik reklam verme imkanı sağlar. Bu reklamlar kullanıcının daha önceki aramalarına göre Google doğal arama sonuçlarının sağında ve üstünde çıkıyor. Bu reklamları verdiğiniz takdirde reklam bedeli olarak tıklanma başına ücret ödemeniz gerekir. Bu reklamlar arasındaki sıralama ise kalite skoruna göre yapılır. Google’ın, reklam verenler için kalite skoru belirlerken dikkat ettikleri; aranan kelime-reklam-hedef sayfa arasındaki ilgi, performans geçmişi ve eşleşen sayfanın kalitesi olarak sıralanabilir.

SEM sayesinde reklamınız ile ilgili, detaylı rapor almanız, anlık değişiklikler ve sonuç dönüşüm oranları takibi yapmanız mümkün. Google Adwords’le, çok düşük maliyetlerle site içi trafiği kısa sürede arttırabilirsiniz.