Sosyal medyada var olmak için sosyal medyadan ne istediğinizi belirledikten sonra yapmanız gereken marka taraftarlarını bulmak ve marka sadakati oluşturmaktır. Marka taraftarlarınız nerede, ne konuşuyor, ne istiyor, nelerden memnun, nelerden memnun değil bilmelisiniz. Bunu yapabilmek için ise çok iyi bir dinleyici olmalısınız.

Peki Nasıl Dinleyeceksiniz?

Doğru bir sosyal medya takibi size tüm bu öğrenmeniz gerekenleri sunabilir. Eş anlı yapılan sosyal medya takibiyle firmanızın nerede, nasıl konuşulduğunu öğrenmenin yanı sıra ne zaman, daha çok hangi zaman dilimlerinde ve ne sıklıkla konuşulduğunu da öğrenmeniz mümkün. Bu da size marka taraftarlarınızla ne zaman, hangi sosyal mecrada iletişim kurabileceğinizi gösterirken, bir yandan da paylaşımlarınıza etkileşim alabileceğiniz en uygun zaman dilimlerini sunacaktır.

Hedef Kitleye Uygun İletişim

Marka taraftarlarını bulmak ne sağlar?

  • Hangi sosyal ağda olacaksınız?
  • Var olduğunuz sosyal ağda nasıl konuşacaksınız? Nelere cevap verecek, nasıl bir dil kullanacaksınız?
  • Taraftarlarınız hangi sosyal ağda iletişime açık?
  • Taraftarlarınız hangi sosyal ağda sizden ne bekliyor?

Tüm bu soruların cevaplarına ulaşabilmek için önce marka taraftarlarını bulmalısınız. Bu soruların yanı sıra marka taraftarlarını bulmak size onların sadakatini kazanma şansı verir. Bulduğunuz marka taraftarlarının isteklerine karşılık vererek, onları önemsediğinizi, dinlediğinizi belli ederek onların güvenini kazanabilir, onları birer marka sadakati olan savunucu haline getirebilirsiniz. Sosyal medyada, markanız hakkındaki eleştirilere sadakatini kazandığınız marka savunucularınızın sizden bile daha hızlı, aktif ve ısrarcı bir şekilde yanıt verdiğini, markanızı savunduğunu görmeniz mümkün. Sosyal medyadaki kullanıcılar için, sizden ziyade diğer kullanıcılar tarafından yapılmış pozitif yorumları görmenin her zaman çok daha pozitif bir etki bıraktığını ve marka sadakati yarattığını da göz ardı etmemek gerekir.

En az marka taraftarlarını bulmak kadar markanız hakkında negatif konuşanları bulmanın da önemli olduğunu göz ardı etmemek gerek. Markanız hakkında negatif konuşan birine vereceğiniz samimi bir yanıt ya da mümkünse isteğini yerine getirmek –gerçekten samimiyetinize inandırabilirseniz- o kişiyi bir marka taraftarı hatta bir marka savunucusu haline getirebilir.

Eğer sosyal medyaya direnmekten vazgeçtiyseniz, sosyal medya hedefinizi belirledikten sonra insanların sizin hakkınızda konuştuklarına kulak verin. Dinlemeden kendinizi dinletmek bir hayalden öteye gidemez. Söyledikleriniz sizi dinleyenleri ilgilendirmiyorsa, söyledikleriniz ne kadar önemli olursa olsun, onlar için anlamsız olacaktır ve sizi dinlemekten vazgeçmelerine sebep olacaktır. Onlar vazgeçmeden onları bulun ve onların istediği dilden konuşun.