Yeni sosyal mecralar, bu sosyal mecralarda kullanıcıların hızla aktif olma çabası,  sosyal mecraların mevcut ve potansiyel müşteriye ulaşmada yarattığı kolaylık firmaları sosyal mecralarda var olmaya zorluyor. Firmalar sosyal mecralara girmeseler bile kullanıcılar onları kendi paylaşımlarıyla sosyal mecralara dahil ediyorlar. Kullanıcı eleştirileriyle, memnuniyetleriyle sosyal mecralara dahil olan marka bu kullanıcılara ulaşabilmek için sosyal mecralarda kendisine yer bulmaya çalışıyor. Peki her sosyal medya kanalında var olmak doğru mu? Doğru sosyal medya kanalı ile ilerlemek markalar için neden önemlidir?

Markalar Her Sosyal  Medya Kanalında Olmalı Mı?

Sosyal mecralar markalar için güzel bir pazar yeri. Elektronik pazarlama, klasik pazarlamaya göre daha ekonomik olmakla birlikte çok daha geniş kitlelere, çok daha kısa sürede ulaşabilme potansiyeline sahip, ancak bilinçsizce kullanılan sosyal mecraların markalara katkısı olduğunu söylemek zor. Hatta yanlış stratejiyle kullanılan sosyal mecralar markalara büyük zararlar verebiliyor. Markanın her sosyal mecrada var olması mevcut ya da potansiyel müşterileri o sosyal mecralarda var olmadığı sürece sadece boşa çaba demektir. Bu nedenle markalar doğru sosyal medya kanalı seçiminde hassas olmalı ve bu mecrada doğru stratejiyle ilerlemeli.

Markanın için en uygun sosyal medya kanalı

Doğru Sosyal Medya Kanalını Seçmek

Doğru sosyal medya kanalı seçimi için markanız hakkında sormanız gereken bazı sorular var. Bunlar;

  •       Markanız hakkında kim konuşuyor?
  •       Bu konuşmayı nerede yapıyor?
  •       Bu konuşmalar ne sıklıkla gerçekleşiyor?
  •       En fazla büyüyen ve sizin dahil olmak, cevap vermek istediğiniz konuşma nerede gerçekleşiyor?

Ancak iyi bir sosyal medya takibi yapıp bu soruların cevaplarını bulduktan sonra sosyal mecralar aracılığıyla geniş kitlelere ulaşmak için bir yol çizilebilir. Bu noktada markaların yaptığı en büyük hata sayılara aldanmak. Sayfanızdaki hayran ya da takipçi sayısı her zaman sizin mevcut ve potansiyel müşterilerinizin sayısını vermez. Örneğin; marka olarak Twitter ve Facebook sayfalarınızı açtınız, belli bir üye edindiniz ve onları aktif müşteriye çevirmek için bir şeyler yapmak istiyorsunuz. Sayfalarınızdaki üye sayılarına baktınız ve Facebook’taki üye sayınızın Twitter’a göre fazla olduğunu gördünüz. Bu durumda da Facebook’da daha aktif olmaya karar verdiniz. Peki bu doğru bir karar mı? Oradaki üyeler sizin müşteriniz olmaya hazır mı? Sizi ne için takip ediyorlar? Sizin Facebook sayfanızdaki hareketlilikten hoşlanacaklar mı? Facebook sayfanızda ne görmek istiyorlar? Kısacası siz boşa mı kürek çekeceksiniz? Yoksa Twitter’daki az sayıdaki takipçi sizin sayfanızdaki hareketliliğe cevap vermeye daha mı hazır? Facebook sayfanızı hareketlendirdiğinizde o sayfadaki üyelerin %10’unu kazanacakken, Twitter’dan %50’sini mi kazanacaksınız? Yani dikkat edilmesi gereken salt üye sayısı değil, marka taraftarına dönüştürülebilecek üye sayısıdır. Yapacağınız analizlerde dikkat etmeniz gereken diğer noktalara göz atmak için Büyük Veri Analizine Hazırlık İçin 9 Yol adlı yazımı ziyaret edebilirsiniz.

Bu konuya en güzel örneklerden biri Covid-19 sürecindeki Luppo’nun yaşadıkları. Negatif Yorum Korkusunu Yenmek adlı yazımda da bu konudan bahsetmiştim. Luppo belli ki doğru analizleri yapmadı, asıl hedef kitlesinin Twitter’da olduğunu göremedi. Konu Twitter’da yayılıp pozitif bir marka algısına dönüşürken, marka bu algıdan çok uzakta Facebook ve Instagram’da varlığına devam ediyordu. Twitter’da ise marka adına konuşan bir sahte hesap tüm etkileşimleri topluyordu. Bu fırsatları kaçırmamak adına sosyal medya kanalı seçmek için doğru analizleri yapmak gerekli.

Doğru Sosyal Kanalını Seçmek Yeterli Mi?

Marka, doğru sosyal medya kanalı üzerinden üyelerine doğru şekilde ulaşamıyorsa doğru sosyal medya kanalını seçmek anlamını yitirir. Bu nedenle sosyal medya kanalı seçimiyle birlikte, markanın hedef kitlesini iyi analiz etmesi gerekir. Hedef kitleniz kim? Yaşam tarzı nedir? Nasıl yaşar? Nelerden hoşlanır? Nelere ne şekillerde tepkiler verir? Sosyal mecralarda bir varlık yaratmadan önce tüm bu soruların cevaplarının bulunması gerekir. Bu soruların cevaplarının bulunmadığı hayran sayfası yönetimlerinde potansiyel müşteri olmayan kişilerin sayfaya üye olması, var olan müşterilerin markaya antipati besleyip üyeliklerini iptal etmesi ya da negatif tepkiler vermesi gibi durumlar görülür. Bununla birlikte hem sosyal mecradaki emek, zaman ve maliyet boşa harcanmış olur hem de asıl potansiyel müşterilere ulaşılamamış olur. Belki de siz mevcut hayran sayfanızda hiçbir zaman müşteriniz olmayacak insanlara bir şeyler sunmaya çalışırken, çok az bir eforla mevcut müşteriye dönüşecek kişiler başka sosyal medya kanallarında ve siz onları kaçırıyorsunuz. Bu nedenle doğru sosyal medya kanalını seçmenin yanında doğru sosyal mecra etkinliğini de belirlemek önemlidir.

Tabi hepsinden önce sosyal medya hedeflerinizi belirlemeniz gerekli.