Geçtiğimiz günlerde İTÜ Girişimcilik Kulübü‘nün birincisini düzenlediği Girişimcilik Zirvesi‘ne katıldım. Zirvenin ilk paneli Burak Büyükdemir’in moderatörlüğünde, Emre Kurttepeli ve Tümay Asena’nın katılımıyla gerçekleşti. Panelde “Türkiye’de İnternet Girişimciliği” konusu işlendi. Bu yazımda panelden edindiğim bilgileri sizlere aktaracağım.

Yazıma Seth Godin’in “Sisteme uyuyorsanız fark edilmezsiniz. Sıradan insanlar fark yaratamaz, farkı farklı insanlar yaratır” sözüyle başlamak istiyorum. Girişimci olabilmenin temelinde de kesinlikle sisteme uymamak, sorgulamak, anlamak ve fark yaratmak yatıyor. İşte tam da bu özellikleri taşıyan 3 isim; Etohum kurucusu Burak Büyükdemir, Mynet kurucusu Emre Kurttepeli, Nokta Medya kurucusu Tümay Asena.

Emre Kurttepeli’nin Gözünden Türk Girişimciliği;

Türklerin girişimcilikleri oldukça fazla ancak bunun temelinde genellikle çok iyi hesap yapamama ve piyasayı iyi değerlendirememe yatıyor. İyi analiz edememe ve yüksek cesaret bir araya gelince, girişimciler suya atlayıp yüzmeyi suya atladıktan sonra öğreniyorlar.

Türkiye’de girişimciliğin zorluklarından ilki ortaklık. Türkler ortaklığa pek yatkın olmayan bir toplum. Hissiyata göre hareket etmenin yüksek oluşu ortaklıkları olumsuz etkiliyor. Ayrıca ortaklığın kuruluş aşamasında beklentilerin çok net konuşulmuyor olması da ilerde sorunlar doğuruyor. Türkiye’deki ikinci büyük zorluk da fon bulmak. Var olan fonlara nasıl ulaşılacağı bilinmiyor. Burada da aslında iyi hesap kitap yapamama devreye giriyor. Türkiye’de fon sıkıntısı yok ancak fona ulaşma sıkıntısı var. Girişimler, fonun olduğu alan araştırılmadan yapılıyor ve kaynak eksiğiyle karşılaşılıyor. Fon arayışında yatırımcıyı ikna etmenin en etkili yolu dünyada örnek iş modelleri olan bir girişimde bulunmaktır. Böylece yatırımcıya projeyi ve başarısını anlatabilmek kolaylaşır.

Türkiye’de girişimciler yöntem konusunda eğitilmeli. Girişimi başarıya götüren, doğru hedef ve doğru ortaklığın kombinasyonudur. Doğru ortaklıkta beklentilerin net ve ortada olmasının yanı sıra aynı alanda uzman olmamak da önemli bir nokta. Bir girişimde CEO, COO ve CTO bulunmalı.  Emre Bey’in bu doğru birlikteliğe ön ayak olduğu, sermaye desteği sağladığı başarılı projelerden biri hepimizin bildiği Trenyol. Tabi ki bunun doğru bir formülü yok. Bazen doğru ortaklık yetmez. Yonja’nın, çok iyi bir ekip tarafından kurulmasına rağmen Facebook’la tahtının sarsılması buna örnektir.

İyi bir internet girişiminin öncelikle ana ülkede başarılı olması şart. Ana ülke bir test havuzu görevi görür. Bunun yanı sıra Emre Bey, en çok yatırım alacak projelerin daha çok dikey kategorilerde olan projeler ve mobil projeler olacaklarını belirtti.

Tümay Asena’dan Girişimcilere Tüyolar;

Başarılı bir internet girişimi için deneme yanılmalardan çok başarılı firmaların, girişimlerin yöneticileriyle iletişim içinde olmak, onların tecrübelerinden faydalanmak en etkili yöntemlerdendir. Başlangıçta bu firmalarda yer alıp tecrübe kazanmak başarıya götürür. Yurt dışında Facebook, Zynga, Youtube gibi başarılı girişimlerden ayrılanlar bir diğerini oluşturuyor. Böylece ekosistem kendisinden besleniyor.

İyi bir girişim için küçük küçük başlamak çok önemli. Çok uzun bir dönem için girişimcinin önünü görmesi zor ve bu da girişimcide endişe yaratır. Bu endişeye kapılmak yerine adım adım ilerleyerek tüm enerjiyi yaratıcılığa aktarmak kilit noktalardan biri. Tabi ki bu endişeyi sıfıra indirmek mümkün değil. Girişimci her gün korkuyla yaşamayı öğrenmeli, ancak endişeyi minimuma indirmek önemli.

İnternet İçin İkinci Bir Balon mu Söz Konusu?

Tümay Asena, mevcut durumun bir balon olmadığını, çok hızlı bir gelişmenin yaşandığını vurguladı. Yeni iş modelleri geleneksel modellerin yerini alarak bir gelişme yaratıyor. Her geçen gün telefonların vazgeçilmezliği artıyor. Mevcut cep telefonlarının yerini akıllı telefonlar alıyor. 18-24 yaş arasında Pazar için büyük bir potansiyel mevcut. Tüm bu durumlar balonun tersine gerçekçiliğe dayalı bir gelişmenin varlığını gösteriyor.

Yaşanan gelişmeyle iş modelleri değişiyor. Mobil+Local+Social  metrikleri pazarlama trendlerinin temellerini oluşturmaya başladı. Girişimcilerin bu iş modellerindeki değişimi de dikkate alması gerekmekte.

Bunun yanı sıra girişimcilerin, şu an pazarda basit fikirlerin başarılı olduğuna dikkat etmeleri gerektiğini de vurguladı.