Bu haftaki e-pazarlama dersimizin 3. konuğu ise Serkan Hondur oldu. Serken Bey de bize önce biraz kendisinden ve ardından da oyuncakdenizi.com adlı projesinden bahsetti.

SerkanHondur İTÜ Jeoloji Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra eğitimine İTÜ MBA ile devam etti.

oyuncakdenizi.com bir oyuncak alışveriş sitesidir. oyuncakdenizi.com’un en büyük avantajı 2011 yılı Etohumun desteklediği 15 internet girişimci arasında yer alması. Bu destek proje için geniş bir network ağı sağlayacak. Projenin başlangıcı çok düşük maliyetlerle olmuş. Tedarikçilerle teker teker görüşülüp anlaşılmış. İlk tedarikçi anlaşması yapıldığında maliyetleri düşürmek için en yakındaki en küçük ofis seçilmiş. Maliyetlerin %60’ı yazılıma ve yazılımcıya harcanmış. Yatırım yapılan yazılım SEO su çok güçlü olan bir yazılım ve bunun firmanın başarısında büyük payı var.

Sitenin sistemi sipariş geldikçe tedarikçiden ürün tedarik edilmesi şeklinde yürütülüyor. Bunun için de tedarikçilerin çok sıkı takip edilmesi ve hangi tedarikçide, hangi üründen, stokta ne kadar olduğunun bilinmesi gerekiyor. Bu da tedarikçiyle güçlü ilişkiler ve iyi bir öngörü gerektiriyor. Sitede ödeme sistemi hem kredi kartı ile hem de kapıda ödeme şeklinde gerçekleştirilebiliyor. Kapıda ödeme sistemi pek tercih edilen bir yöntem olmamasına rağmen Türkiye’de online alışverişe olan güvenin tam anlamıyla oluşmaması sebebiyle kullanılmaya devam ediyor. Kapıda ödemenin tercih edilmeme sebebi ise müşterinin ürünü satın almaktan vazgeçme ihtimali. Müşteri, ürün eline ulaşana kadar ürünü almaktan vazgeçebiliyor ve ürün kapıya geldiğinde ürünü almak istemediğini söyleyerek geri gönderebiliyor. Ürünün geri gönderilme durumu çocuk siparişlerinde de gerçekleşen bir durum. Bu gerçekleşmeyen satın almalar da firma için fazladan bir maliyete sebep oluyorlar.

oyuncakdenizi.com için oyuncak sektöründeki sürekli değişim büyük bir avantaj sağlıyor. Her yıl çıkan yeni oyuncak konseptleri müşteriyi alıma itiyor. Site üzerinden alışveriş yapan ebeveynler olsa da sitenin hedef kitlesinin çocuklar olduğu düşünülecek olursa bu değişen konseptler karşısında ebeveynlerin çocuklarına karşı koyması pek de mümkün değil. Tabi bu kadar yüksek hızda değişimin olduğu bir sektörde firmanın piyasayı aynı hızda takip edebiliyor olması ve oyuncakları tanıyabiliyor olması da çok önemli.