Bu haftaki e-pazarlama dersimizin 2. konuğu ise Garanti Ödeme Sistemleri’nde Ürün Yönetimi alanında görev yapan Emre Güzer oldu. Emre Bey Türkiye’deki e-ticaret gelişmeleri ile ödeme sistemleri ve güvenlikten bahsetti. Ben de bu edindiğim bilgileri size aktarmaya çalışacağım.

Türkiye’de e-ticaretin nasıl bir çıkış yaptığını artık hepimiz biliyoruz ve bu çıkışın önümüzdeki yıllarda da hızla devam edeceğini öngörmek mümkün. Bugüne kadar çıkan iş modelleri daha çok pazarda var olmayan iş modelleri idi. Bundan sonra çıkacak iş modelleri ise daha çok niş pazara yönelik olacak. Mevcut yatay konumlanmış e-ticaret sitelerinden çok dikey konumlanmış e-ticaret siteleri yaygınlaşacak. Bunun sebebi ise GittiGidiyor, hepsiburada gibi yatay konumlanmış sitelere rakip olmanın çok maliyetli olacak olması. Bunun yerine niş pazara yönelim tercih ediliyor. Bunu en güzel örneği e-bebek.com .

Pazarda tutunmak için firmaların izlediği bir diğer yöntemin de var olan e-ticaret uygulamalarını mevcut işleriyle entegre etmek olduğu görülmekte. Bu da social shopping kavramını doğuruyor. Bu uygulamayla birlikte müşterinin fiziksel dünyadaki ihtiyaçlarını internet ortamında gidermesi amaçlanıyor. Mevcut private shopping sitelerinin fiziksel dünyadaki “arkadaşa danışma” ihtiyacını karşılayamadığının gözlemlenmesiyle Facebook üzerinden, almak istediğiniz ürün hakkında arkadaşlarınızın fikirlerini öğrenebileceğiniz bir platform oluşturulmuş. Bu platform aracılığı ile satın almak istediğiniz ürünün Facebook sayfanızda paylaşıp arkadaşlarınızın yorumlarını alabiliyorsunuz. Bu da “birlikte alışveriş” imkanını yaratıyor. Ayrıca paylaştığınız ürüne gelen “like” sayısı ürün sahibi firma için bir Pazar araştırması görevi de görüyor. Firma bu like sayısına göre o kişilere özel bir kampanya hazırlayıp mevcut durumu bir grup satın almaya da dönüştürebilir. Bu uygulama hayata geçtiği anda hem kullanıcılar için hem de firmalar için büyük avantajlar yaratacak.

Bunun yanı sıra firmalar için müşterinin nerde olduğunu bilmenin önemi arttıkça lokasyon tabanlı servisler gündeme geldi. Mesela, siz foursquare’e lokasyonunuzu girdiğinizde lokasyonunuza göre yakındaki alışveriş fırsatları telefonunuza mesaj olarak gönderilebilecek.

Bir diğer uygulama ise Sanal Para & Prepaid Entegrasyonları. Buna örnek olarak Türkiye’de henüz tutundurulamamış olan Facebook Credit Cards uygulaması verilebilir. Bu kartlar henüz sadece yurtdışında Tesco’larda satılmakta. Bu karta para yükleyebilir, yüklediğiniz parayı Facebook oyunlarında harcayabilir, oyunlardan kazandığınız parayı bu karta aktarabilir ve daha sonrasında fiziksel hayatta paraya çevirebilirsiniz.

E-ticaret güvenlik sistemlerini incelediğimiz zaman ilk karşımıza çıkan 3D Secure . Bu sistemle birçok e-ticaret sitesinde karşılaşmak mümkün. Alıcı için alışveriş adımlarını arttırıp zaman kaybı yaratan bu sistem satıcı için büyük bir güvenli avantajı sağlıyor. Bu sistemi kullanmak daha çok kolay nakte çevrilebilen ürün satışı yapan siteler için önemli. Bu sistemi uygulayan e-ticaret sitelerine örnek olarak Limango verilebilir. Bunun yanı sıra GittiGidiyor da yeni kullanıcıları için bu sistemi kullanıyor.

E-ticaret pazar potansiyelini incelemek için internetten alışveriş sıklığı ortalamalarına baktığımızda 15-19 yaş arası kesimin 4.2 adet/ay ve 20-24 yaş arası kesimin 2.3 adet/ay olduğu görülmekte. Bu 15-19 yaş kesimi henüz kendilerine ait kredi kartı olmamasına rağmen bu kadar sık internetten alışveriş yapan bir kesim ve bu kesim kendilerine ait kredi kartı edinecek yaşa geldiklerinde e-ticaret için büyük bir pazar yaratacaklar.

Bununla birlikte bankalar pazarı daha da büyütmek için debit card’ları online alışverişlerde de kullanılabilir hale getirmek üzerine çalışıyorlar. Ayrıca bu kartlarla taksit imkanı da sunulacak. Bu uygulama ile ailesinden para alan öğrenciler hedeflenmekte. Öğrenciler kredi kartı çıkarma ihtiyacı duymadan ailelerinin hesaplarına yatırdığı parayla taksit imkanlarından da faydalanarak online alışveriş yapabilecekler.

Kredi kartıyla ve nakit ödemeye alternatif ödemeleri BonusPay, Bill Me LaterPaypal , Facebook Credits- Prepaid Entegrasyonu, Netpay ve Paythru şeklinde sıralayabiliriz.

E-ticarette farklılaşmak için yeni nesil teknolojiler (Augmented Reality)’i kullanmak da önem kazandı. Buna en güzel örneklerden biri gözlüğü deneme imkanı sunan Ray-Ban Virtual Mirror. Bu uygulamayla “Acaba alacağım gözlük yakışacak mı?” derdi ortadan kalkıyor.

Tüm bu gelişmeler gösteriyor ki e-ticaret her gün kullandığımız sosyal paylaşım sitelerinden hayatımızın merkezine ulaşacak. Bakalım daha ne kadar yaratıcı fikirler çıkacak.